ZŠ HEURÉKA Brno

Základní škola vzniká v Brně na Pellicově ulici. Výuka bude probíhat v češtině a angličtině.

Škola bude kombinovat nejlepší praxi ze světových škol s aktuálními poznatky z psychologie a novými metodami ve vzdělávání.  Důraz klademe na individuální přístup - chceme dětem pomoci odhalit jejich talent a nabídnout jim učení na míru.

Heuréka je otevřená škola a její tvůrci velmi ocení spolupráci inspirativních lidí z různých oborů – vědců, inovátorů, podnikatelů a každého, koho zajímá vzdělávání a budoucnost našich dětí. S rodiči se rádi potkáme na některém z našich workshopů, nebo dle dohody jindy.

Kontakt pro zájemce o spolupráci: bdvorakova@cfme.net

New school "Heureka" is currently being planned to open! The school will combine the best practices of educational systems throughout the world with the latest methods and tools. It will offer a personalised learning experience for each student, focusing on individual talents, passion and creativity. It will also be connecting students with the local community.

School will provide a flexible learning environment, aiming to help the families with their work life balance, while ensuring the students will be happy and successful in today’s changing world. Education will be both in Czech and English, the school shall be opening in September 2016. School will be run by Czech educational company Centre for Modern Education.

Should you require more information please contact Barbora Dvorakova: 774 173 447 or via e-mail: brno@zsheureka.cz.